Bebeklerde Hemanjiom Nasıl Bir Hastalıktır?

Bebeklerde Hemanjiom Nasıl Bir Hastalıktır

Yeni dünyaya gelmiş bebeklerde çok sık görülen ve günümüzde halk arasında gül lekesi olarak bilinmektedir. Anne adaylarının bu durumda çok dikkatli olmaları gerekir. Vücudun her yerinde gözlemlenebilir. Daha çok kafa bölgesinde olup diğer yerlerde de görülebilen bir hastalık çeşididir. Yüzünde kollarında da görülebilir. Korkulacak bir hastalık değildir. Hemanjiom tanısı şekline, büyüklüğüne ve şişlik göstermesine göre değişir. En çok karşılaştığımız durum ise bebeğin zamansız bir şekilde dünyaya gelmesidir. Genellikle iyi huylu olmalarına rağmen damarlarda büyüyen sorunlarla karşılaşılır. Bundan dolayı anne ve baba adaylarının çok dikkatli ve tedbirli olması gerekir. Bazı bebekler de belirli yaşa geldiklerinde kendiliğinden kaybolur. Anne babaların her daim uzman bir hekim kontrol altında olmaları her zaman önemlidir.

Hemanjiom Belirtileri Ve Büyüme Dereceleri

Deride parlak olarak kabarcıklar şeklinde oluşur ve 8-6 cm kadar büyüyebilir. Derinin hemen altında olan hemangiom kız bebeklerinin erkek bebeklere göre daha yaygın olarak görülmesidir. Damar problemlerinin belirtilerinde genellikle genetik oluşur. Anne adayları bebeklerini sürekli kontrol ettiklerinde hemanjiom belirtisinin büyüyüp büyümediğini görebilirler. En kolay yolu fotoğraf çekip eski ve son haline bakıp daha iyi anlayacaklardır. Büyüme derecesine gelen damar beni büyük bir tehlike olduğuna işaret verir ve bireyler ihmal etmeden derhal bir uzman hekime başvurmaları gerekir. Yüz kısmında büyüme derecesinde olan bir bebek kör olabilir. Büyüme derecesine giren bebeklerin sürekli kontrol altında olmaları çok önemlidir. Kontrol altında olmaları her zaman onların sağlık açısından çok faydalı hale gelir. Çünkü damar beni büyüdükçe ciddi tehlikeler söz konusu hale gelir.

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Ücretsiz muayene talebinde bulunmak için formu doldurmanız yeterlidir.Hemanjiom Tedavisi 

Hemanjiom tedavisinde bebeğin damar beninin ne kadar büyüdüğüne ve nerde görüldüğüne bakılarak tedavi yöntemi uygulanır. Büyük cerrahi tedavi gerektiren hemangiom ilerlemiş durumdadır ve genel olarak kötü huylu damarlardan oluşur. Asla ihmal edilmemelidir. Ameliyatsız olan hemanjiom tedavisi ise lazer yöntemdir. Bebeklere uygun ortamda tedavi süreci başlatılır. Tedavi bitiminden sonra bireylerin sürekli kontrol etmeleri ve verilen ilaçları aksatmadan düzenli bir şekilde vermeleri gerekir.