Bitkisel Yollarla Hemanjiom Tedavisi Yapılabilir mi ? Hemanjioma iyi gelen bitkiler nelerdir ?

Doğada, bir hemanjiom bitkisel tedavisi ancak ek olarak mümkün olabilir. Uzmanlar tarafından yapılan hemanjiom tedavisine ek olarak bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılması tercih edilebilir. Tek başına bir hemanjiom bitkisel tedavisi yoktur. Ancak hemanjiomun gerilemesinde, artmasında veya yayılmasında etkili olabilecek bitkiler vardır. Kadife çiçeği ve selvi bitkisine ek olarak, maydanoz, limon ve deve dikeni gibi bitkilerin fayda sunduğu belirtilmiştir. Bu bitkilerin ancak hemanjiom tedavisine ek yardımcı olarak kullanılmasının tercih edilebileceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca, bitkisel tedaviler, bütünsel bir bağlamda seçilen ve uygulanan çok sayıda farklı sağlık yararları sunsa da hastalığı yok edici değil, sadece hastalığın ilerlemesini veya yayılmasını engelleyici durumunda kullanılır.

bitkisel yollarla hemanjiom tedavisi nasıl yapılır ?

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Olur?

Bir hemanjiom (kan süngeri, damar beni) tüm yeni doğanların yaklaşık % 2 ila 3’ünde oluşan iyi huylu bir vasküler tümördür (iyi huylu neovaskülarizasyon). Erken doğmuş bebeklerde, hemanjiom insidansı % 10 civarında çok daha yüksektir. Hemanjiomlar vücudun her yerinde görülebilir, ancak yaklaşık %60’ında en sık baş ve boyun bölgesinde bulunur. Hemanjiomlar tipik olarak doğumdan sonraki ilk günlerde veya haftalarda ortaya çıkar ve karakteristik olarak üç faza tabi tutulur. Hemanjiomun oluştuğu bölgenin durumuna, büyüklük ve küçüklük boyutuna bağlı olarak, form ve seyir ile aktif bir tedavi yaklaşımı tercih edilmelidir.

 

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Hemanjiom teşhis ve tanısı için ücretsiz muayene fırsatından yararlanabilirsiniz. Ücretsiz muayene sırasında hemanjiom tedavisi ile iligli doktorumuzdan bilgi alabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Ücretsiz muayene talebinde bulunmak için formu doldurmanız yeterlidir.Özellikle gövde ve ekstremiteler bölgesindeki küçük hemanjiomlar başlangıçta tedavi gerektirmez ve sadece düzenli olarak kontrol edilmelidir. Güçlü şekilde büyüyen hemanjiomlar veya hemanjiom komplikasyonlarını önlemek için erken tedavi edilmelidir. Bu özellikle göz, dudak ve burun bölgesi gibi problemli alanlarda hemanjiomlarda geçerlidir. Durma veya iyileşme fazındaki hemanjiomlarda genellikle bekle ve gör tutumu önerilir. Bununla birlikte, komplikasyonlardan korkulacaksa, bu aşamalarda bir tedavide faydalı olabilir.

Sık kullanılan ve olumlu sonuçlar alınan skleroterapi (köpük) tedavisi ile yapılan hemanjiom tedavisi, hastanın hemanjiomunun durumuna bağlı olarak uygulanması tercih edilebilir.En yaygın olarak uygulanması tercih edilen tedavi prosedürü skleroterapi (köpük) tedavi yöntemidir, oldukça olumlu sonuçlar alındığından uzman hekimler tarafından önerilmektedir.

Lokalizasyona ve hemanjiomun boyutuna bağlı olarak, skleroterapi, lazer tedavisi, radyofrekans, kriyoterapi, cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi ile günümüzde çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hangi tedavinin en doğru olacağı her vaka için ayrı ayrı tartışılmalı ve uzman doktorlar ile birlikte karar verilmelidir.

Ağrılı, ağrısız bir hemanjiomunuz varsa veya sağlık problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız önemle tavsiye edilir. Burada yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

Daha önceki yazımızda gözde hemanjiom yazısını okuyabilirsiniz.