Gözde Hemanjiom

Göz Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiom tedavi yöntemleri ile hemanjiom tedavisinde
gelinen nokta oldukça önemli bir hal almıştır. Toplumumuzda çok sık
karşılaşılmayan ve genellikle doğum lekesi zannedilen hemenjiomlar aslında damar
benleridir. Vücudun her noktasında çıkma eğilimi gösteren hemanjiomlar gözde de görülebilir.

Hemanjiom nedir?

Hemanjiyomlar veya infantil hemanjiyomlar, kan damarlarının kanserli olmayan büyümeleridir. Bunlar, çocuklarda en sık görülen büyüme veya tümörlerdir. Genellikle belirli bir süre büyür ve daha sonra tedavi olmadan da kendiliğinde bir miktar küçülebilir.

Çoğu bebekte sorun yaratmazlar. Bununla birlikte, bazı hemanjiomlar küçük bir zedelenme ile kanayabilir  veya ülserleşebilir. Bu acı verici olabilir. Boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak, düzensiz olabilirler. Buna ek olarak, merkezi sinir sistemi veya omurganın diğer anormallikleri ile ortaya çıkabilirler.

ÜCRETSİZ MUAYENE TALEP FORMU

Ücretsiz muayene talebinde bulunmak için formu doldurmanız yeterlidir.Görünür hemanjiomlarla  birlikte veya bağımsız  iç organlarda da hemanjiomlar  görülebilir. Bunlar karaciğer, mide bağırsak  sisteminin  diğer kısımları,ağız içi, dil, beyin   solunum sisteminin organları gibi iç organları etkileyebilir. Ağız içi ve dilde olanlar yeme içme fonksiyonlarını ve konuşmayı  bozabilir.Organları etkileyen hemanjiomlar genellikle problemlere neden olmaz.

Hemanjiyomlar vücudun bir bölgesinde anormal bir kan damarı proliferasyonu olduğunda gelişir. Uzmanlar, kan damarlarının bu şekilde nasıl bir araya geldiklerinden emin değiller, ancak gebelik sırasında plasentada üretilen bazı proteinlerin neden olduğuna inanıyorlar.
Derinin hemanjiyomları cildin en üst katmanında veya altındaki yağ tabakasında oluşurlar ve bu lezyonlara enjektör ile  uluşabilir. İlk önce, hemanjiyom deride kırmızı bir doğum izi gibi görünebilir. Yavaşça, deriden yukarı doğru çıkıntı yaparak büyüyebilir.

Göz hemanjiomu:

Toplumda bilinenin aksine modern metotlar ile kolay bir şekilde yapılabilmekte ve hızlı sonuç alınmaktadır. Göz hemanjiomu diğer vakalara oranla hastalarda daha fazla tedirginliğe yol açmaktadır. Hassas bir organ olan gözlerde hemanjiom görüldüğünde paniğe kapılmadan bu hastalığın tedavisinde tecrübeli bir Kalp Damar Cerrahisi uzmanına  başvurmak atılacak en doğru adım olacaktır

Karaciğer hemanjiom
Karaciğer hemanjiomaları karaciğer yüzeyinde ve karaciğer içinde oluşur. Bu hemanjiyomların östrojene duyarlı olduğu düşünülmektedir. Menopoz döneminde, birçok kadına, doğal östrojen seviyelerinin düşmesinin neden olduğu semptomları en aza indirgemek için östrojen reçete edilir. Bu aşırı östrojen, karaciğer hemanjiyomlarının büyümesine neden olabilir. Benzer şekilde gebelik ve bazen oral kontraseptif haplar hemanjiyomların boyutunu artırabilir.

Hemanjiom Neden Olur?

Hemanjiomun neden olduğuna ilişkin henüz kesin bir bilgi yoktur. Hemanjiomlar toplumda çok sık karşılaşılmayan vakalar olması nedeniyle yeterli araştırmalar yapılmamıştır ve ortak kanaat  oluşmamıştır. Hemanjiomların belirli bir nedeni olmamasıyla beraber genetik faktörlerin etkisi göz ardı edilmemektedir.Çoğunlukla doğuştandır.Sonradan olanlar yüzeyel ve küçüktür.Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan  vakaların bir kısmı kendiliğinden iyileştiği gibi bir kısmı büyüme eğilimi göstermektedir.

Hemanjiom Semptomları ve Teşhisi

Teşhis çoğunlukla gözlem ve elle muayene ile yapılır. Cilt altı dokular ve kemikle irtibatlı olduğundan şüphe edilen durumlarda bir CT taraması gerekebilir. Kemiğin içinde tutulum varsa gösterebilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, tümörün omurilik veya omurilik kanalına kadar genişlemiş olup olmadığı veya omuriliğe bulaşmış olup olmadığı gösterilmelidir. MR ayrıca omurganın sinir hasarının boyutunu gösterebilir ve cerrahi tedavinin planlanmasına yardımcı olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

  • Hemanjiom tedavisi  büyüme eğiliminde olan vakalar için şarttır.
  • Hemanjiom Tedavisinde Gelinen Son Nokta Nedir
  • Hemanjiom tedavisinde gelinen son nokta ile tek çare
  • ameliyat olmaktan çıktı. Ameliyatsız hemanjiyom tedavisi  imkanı sunan metotlar diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi hemanjiomda da başarılı
    sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Bu tekniklerden kısaca söz etmek gerekirse

Lazerle hemanjiom tedavisi

Genellikle yüzeysel damar benlerinde başvurduğumuz bir tekniktir. Muayene esnasında doktorun belirdiği periyotlarda uygulanan seanslar ile hemanjiomlu damarlardan tamamen kurtulabilirsiniz  Radyo frekansla hemanjiom tedavisi  avantajlı bir tekniktir. Başlangıç evresinde ya da ileri seviyeye ulaşan hemanjiomlarda kesin çözüm üreten bu metot uzun yıllardan bu yana kliniğimizde uygulanmaktadır. Skleroterapi (Köpük) hemanjiom tedavisi ilerlemiş hemanjiom vakalarında başvurulan metotlar arasındaki yerini alır.

Sklerozan maddesinin etkin olduğu bu metot başarılı bir hekim tarafından uygulandığında başarı kaçınılmaz olacaktır Hemanjiom tedavisinde en önemli nokta erken tanıdır. Toplumumuzda geleneksel metotlar her vaka olduğu gibi hemanjiomda da karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemler hemanjiomun tedavisinde etkili olmadığı gibi büyüme eğilimi gösteren vakalara zaman kazandırmaktadır. Bu nedenle bebeğinizde şarap lekesine benzer damar benleri ile karşılaştığınızda paniğe kapılmadan iyi bir Kalp Damar Cerrahı’na başvurmalısınız. Kliniğimiz bu noktada en büyük yardımcınızdır.