Hemanjiom Kansermidir, Hemanjiom Kansere Neden Olur Mu? 

Tehlikeli hemanjiomlar istisnadır, ancak hemanjiom kansermidir, kansere neden olur mu? Gibi merak edilen ve hastalığı yaşayan için de endişe verici sorulardır. Hemanjiomlara, kan damarlarının kontrolsüz büyümesi neden olur. Doğumdan önce veya yaşamın ilk aylarında gelişirler. Büyüme kırmızı noktalar, alanlar veya düğümler olarak ifade edilir. Deride veya ciltte büyürler. Fakat ayrıca dokuya daha fazla ulaşan veya vücudun iç kısımlarıyla sınırlı formlar oluşur.

Kendi içinde, hemanjiomlar vücudun kendi dokusunu tahrip etmeyen ve metastazları yaymayan iyi huylu büyümelerdir. Hemanjiomların neden olduğu asıl tehlike daha dolaylıdır. Özellikle, vücudun içine giren veya gelişen hemanjiomlar, büyürken ve onarılamaz şekilde zarar vermeleri nedeniyle organ veya sinirlerin büzülmesi riskini taşır. Nadir durumlarda, bir hemanjiomdan kanama tehlikeli olabilir.

Hemanjiom Kansermidir?

Tüm hemanjiomların üçte ikisinden fazlası baş ve boyunda görülür. Hemanjiom kanser tipi değil, tümördür. Her şeyden önce, gözlerin yakınında, burun veya ağız boşluğu çevresinde meydana gelirlerse, düzenli gözlem önemlidir. Hemanjiomların çoğunun, büyüme ve durma evresinden sonra uzun bir süre boyunca kendiliğinden düzeldiği doğrudur. 

Bununla birlikte, büyümeleri sırasında önemli vücut fonksiyonlarını bozabilir veya organlara baskı uygulayabilirler. Sonuçlar, fonksiyonel bozukluklar veya onarılamaz hasar ve deformasyonlar olabilir. Örneğin, gözdeki hemanjiom görme bozukluğuna neden olabilir. Göz kapağı açılması zor olabilir ve göz küresi deforme olabilir. Kalıcı olarak görme keskinliğinde geri dönüşü olmayan bir azalma tehdididir.

Ayrıca, ağız boşluğu veya farenks bölgesi hemanjiom halini alırsa, solunum için tehlikeli bir kısıtlama olabilir. Diğer komplikasyonlar gıda alımında ve konuşmada sorun olabilir. Özellikle beynin veya omuriliğin yakınında, hemanjiomlardan (genellikle kavernomlardan) kanama ciddi sonuçlar doğurabilir. Kanama, felç gibi geçici veya kalıcı sinir krizlerine yol açabilir.

Birçok hemanjiom kendiliğinden ortaya çıksa da, bu kendileri tarafından geri döndükleri anlamına gelir. Ancak, bu herkes için durum böyle değil ve çoğu zaman birkaç yıl sürüyor. Yüz, boyun veya dekolte üzerinde belirgin şekilde gelişen süngerimsi hemanjiomlar, etkilenenlerde ciddi psikolojik sıkıntılara neden olabilir. 

Hemanjiom Kansere Neden Olur Mu?

Bir tümör kanser ile aynı değildir. Tümör veya tümörler başlangıçta bir tür şişmekten başka bir şey ifade etmez. Tümör kontrolsüz çoğalan hücre dokusu ile oluşturulur ve çeşitli nedenlere geri dönebilir. Temel olarak, iyi huylu tümör kötü huylu tümörlerden ayırt edilir. Kötü huylu tümörler çevresindeki dokuya yer ve kandaki veya lenf damarları yoluyla yayılır ve vücuttaki tümörleri oluşturur. Bu metastazlar ayrıca tüm organların işleyişini kısıtlayabilir veya hatta tahrip edebilir. Kötü huylu, yıkıcı büyümelere kanser denir. Buna karşılık, hemanjiomlar (kan süngerleri) nadiren kanserli bir tümör haline gelen iyi huylu tümörlerdir.

Hemanjiomlar genellikle iyi huyludur. Kan süngerlerinin, eğer olumsuz bir şekilde yerleştirilirlerse, çok fazla miktarda bulunursa veya kanarsa, ciddi bir sağlık tehlikesi olabileceği de doğrudur. Daha sonra nefes alma gibi önemli bedensel fonksiyonları etkileyebilirler. Çoğu durumda kansere dönüşmezler.

Ancak, hızlı büyüme veya ağrı, kanama veya başka anormallikler meydana geldiğinde dikkatli olunması önerilir. Genel olarak, büyüklüğünün artması gibi bir hemanjiom görünümündeki değişiklikler tıbbi gözetim altında alınmalıdır. Alan hemanjiomlarında, taslak kağıda izlenebilir ve bir tarih verilebilir veya geçmiş fotoğrafları çekilebilir. Bu tarihli çizimlerden veya fotoğraflardan birkaç tane varsa, boyuttaki büyüme zaman içinde belirlenebilir.

Hemanjiomun tehlikeleri hakkında herhangi bir belirsizlik varsa, doktora gitmeyi ertelememelisiniz. Çünkü kötü huylu bir kanser aslında gözlenen semptomların gerisinde kalıyorsa, erken tedavi iyileşme şansını birçok kez arttırır. Örneğin, yüz çevresinde büyüyen hemanjiomlar, genital, eller, ayaklar ve büyük eklemlerin ekstansiyon tarafının bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Ek olarak, örneğin bir hemanjioma paralel olarak ve yakın çevresinde bir deri kanseri geliştiği ihtimalinin göz ardı edilemez. Bir kanser, yakın çevresinde bulunan hemanjiomdan tamamen bağımsız olarak yayılabilir.  

Ağrılı bir hemanjiomunuz varsa veya sağlık problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız önemle tavsiye edilir. Burada yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.