Hemanjiom Nedir, Hemanjiom Nerelerde Görülür ve Hemanjiom Tedavisi Nasıl Olur?

Hemanjiom, kan damarlarının anormal büyümesinden kaynaklanan kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümördür. Hemanjiomlar vücutta herhangi bir yerde oluşabilir, ancak en sık yüz ve boyunda bulunurlar. Doğumda bulunabilmelerine rağmen, hemanjiomlar yaşamın ilk altı ayında daha sık görülür.

Üç tür hemanjiom vardır:

  • Kılcal hemanjiomlar; cildin dış katmanlarındadır. Genellikle “çilek doğum lekeleri” olarak adlandırılırlar.
  • Kavernöz hemanjiomlar; cildin daha derin katmanlarında veya göz çevresinde bulunur.
  • Karışık hemanjiom; diğer iki türün birlikte görülme durumu olarak gözlemlenir.

Hemanjiom Nerelerde Görülür?

Hemanjiom nedir ve hemanjiom nerelerde görülür? Soruları bu hastalıktan muzdarip olanların endişe ile merak ettikleri ifadelerdir. Genel olarak hemanjiomlar ağız, dil, göz, yüz veya vücudun herhangi bir bölgesinde de oluşabilir. Ağızda ve dilde hemanjiom olması konuşma, yeme, içme gibi ihtiyaçların yapılmasına engel olabilmektedir. Vücudun da herhangi bir bölgesinde hemanjiom olması giysilerin sürtünmesi sonucunda rahatsızlık verebileceği belirtilmiştir. Hatta oturma ve hareket etme eylemlerine engel de olabilir. Kılcal hemanjiomlar göz kapaklarında, göz yüzeyinde veya göz yuvasında oluşabilir. Bu olduğunda, hemanjiom, gözün normal gelişimini engelleyebilmektedir. Ayrıca ambliyopi ve glokom da dahil olmak üzere görme sorunlarına yol açabilir.

Tedavi sürecinden sonra hemanjiomlar zamanla yavaş yavaş kaybolur. Hemanjiomların uzman doktorlar tarafından yapılan tedavi sonrasında kaybolduğu gözlemlenmiştir. Ancak tamamen bir iyileşme sağlanması ve hemanjiom yeniden olmaması için kontrollerin üç ayda bir yapılması uzman hekimler tarafından ön görülmektedir.

Kapiller hemanjiomların kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında plasentadaki bazı proteinlerin rol oynayabileceğini göstermektedir.

Hemanjiomlar Kafkas bebeklerinde daha sık görülür. Kız bebeklerin hemanjiom gelişimi erkek bebeklerden üç kat daha fazladır. Erken doğan bebekler de hemanjiomlar için daha büyük risk altındadır.

Kılcal hemanjiomlar genellikle ilk altı ayda görülür. Ciltte kırmızımsı-mor, kabarık lezyonlar kırmızı olabilir. Ayrıca, görünen kan damarları ile büyük, kabarık lezyonlar olabilirler. Genellikle, ebeveynler bebeğin cildinde boyut ve renk olarak büyüyen bir nokta fark eder.

Gözü tutan hemanjiomlar ciddi göz problemlerine neden olabilir. Büyük ve kontrolsüz ise, ambliyopiden veya “göz tembelliğinden” kötü görme gelişimine yol açabilir. Hemanjiom gözün kendisini tutarsa, glokoma neden olabilir. Göz yuvasındaki hemanjiomlar optik sinire etki edebilir. Bu, optik sinir atrofisine neden olabilir ve görme kaybına yol açabilir.

Göz doktoru muayene görüşlerine dayanarak hemanjiom olup olmadığı teşhis edebilir. Daha fazla test genellikle gerekli değildir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hemanjiomun tedavisi lezyonun yeri, büyüklüğü ve ciddiyetine bağlıdır. Ayrıca görme sorunlarına yol açıp açmadığına da bağlıdır. Hemanjiom olan bölgenin mutlaka doktor muayenesi edilerek tedavi şekli planlanmalıdır.  Hemanjiom tedavisinin yöntemine uzman doktor ile beraber karar vermeniz sizin için daha sağlıklı bir seçenek olur. Ameliyatsız olarak yapılan tedavi yöntemleri ile ağrısız, acısız ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ek olarak, görme sorunlarına neden olmadıklarından emin olmak için göz yakınındaki hemanjiomlar önemle izlenmelidir. Bir hemanjiom görme sorunlarına neden oluyorsa, çeşitli tedavi seçenekleri mevcut bulunmaktadır. 

Skleroterapi (Köpük) Tedavisi

En yaygın kullanılan hemanjiom tedavisi yöntemi skleroterapi (köpük) yöntemidir. Sklerozan maddenin hava ile karışımı sonucu oluşan köpüğün, hemanjiom bulunan bölgeye uzman doktorlar tarafından uygulanması ile yapılır. Skleroterapi, hemanjiom tedavisini seanslar halinde yapılarak ameliyatsız, ağrısız, acısız ve etkili bir tedavi yöntemi olduğundan bir çok hasta tercih etmektedir. Uzman hekimler de skleroterapi (köpük) tedavi yönteminin çok etkili bir terapi yöntemi olduğunu belirterek uygulanmasını önermektedir. 

Lazer Tedavisi

Bir lazer ışın tedavisi genel olarak hemanjiom büyümesini durdurabilir,  hemanjiomun boyutunu küçültebilir veya yüzeysel hemanjiomların rengini hafifletebilir.  Lazer tedavisi hemanjiomun büyüklüğüne bağlı olarak yapılması tercih edilir. Ağrısız ve ameliyatsız olarak olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir ve her cilt tipine de uygun olduğundan oldukça etkilidir. Bu nedenle uzman hekimler tarafından gerekli görüldüğünde skleroterapi yöntemi ile birlikte uygulanabilir. Ameliyat olmadan, hiçbir iz kalmadan ve pürüzsüz bir cilt için uzman doktorlar tarafından önerilmekte ve bir çok hasta tarafından da tercih edilmektedir.

Radyofrekans Tedavisi

Hemanjiomun bulunduğu bölgenin küçük, derin veya büyüklük boyutuna bağlı olarak uygulanması tercih edilir. Genel olarak küçük ve az derin olan hemanjiomların tedavileri için uygulanması tercih edilir. Kollajen sentezi, cilde verilen radyo dalgalarının yardımı ile uyarılır, doku katmanlarındaki kollajen uyarımı, bağ dokusunun sıkılaştırılmasına ve cildin yenilenmesine etki eder. Eğer büyük bir hemanjiom mevcutsa ameliyata gerek kalmadan skleroterapi (köpük) tedavi yöntemi uygulandıktan sonra radyofrekans tedavisi, uzman hekimler tarafından önerilebilir ve uygulanabilir. Bu şekilde yapılan tedavi yöntemleri de oldukça etkili olmaktadır.

Derin ısı, ayrıca vücut yağının erimesine neden olur ve böylece tedavi edilen bölgelerin daha iyi ve düzgün görünmesini sağlar. Ayrıca, kuperoz ve akne durumunda kızarıklık, kanda biriken ısı giderilerek hafifletilebilir. Acısız, etkili ve her cilt tipine uygundur. Anestezi ve ameliyat olmadan yapılır. Bu nedenle bir çok hasta tarafından da tercih edilmektedir.

Tedavi öncesi veya sonrasını gerektirmez, daha sonra tamamen normal ve sınırsız hareket edebilirsiniz.

İnfared (Kızıl Ötesi) Tedavi

 

İnfared, özel ısıtma iletkenleri, dokuya derinlemesine nüfuz eden bir kızılötesi radyasyona neden olur. Olağanüstü bir terapötik etkinliği var ve hastalar tarafından da çok hoş algılanıyorlar. Kızılötesi terapi sistemi tarafından yayılan kızılötesi radyasyonun o kadar sıcak olduğu algılanmaz, çünkü daha yüksek penetrasyon derinliği cildin ısı reseptörlerini büyük ölçüde el değmeden bırakır. Isı, endüktif olarak radyasyon emilimi ile üretilir. Uzun süreli kullanımda bile sağlık zararı olmadığından, sorunsuz ve hoş bir uzun süreli kullanım mümkündür. 

Genel olarak hemanjiom tedavisine ek olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hemanjiomun bulunduğu bölgeye bağlı olarak skleroterapi yöntemi uygulandıktan sonra tedaviye yardımcı ve rahatlatıcı olması için uygulanması önerilir. Hemanjiomun bir daha tekrar etmemesi için de infared tedavi yöntemi uzman hekimler tarafından ek olarak tavsiye edilir.

Steroid İlaçlar

 

Steroid ilaçlar genellikle hemanjiomları tedavi etmek için kullanılır. Steroidler, hemanjiomun kan damarlarının küçülmesine neden olarak çalışır. Steroidler ağız yoluyla verilebilir, tümöre enjekte edilebilir veya yüzeyine uygulanabilir. Ancak ek olarak tedaviye etki etmesi için uzman hekimler tarafından ön görülürse kullanılması öngörülür. Tek başına hemanjiom tedavisi için yeterli bir çözüm olmamaktadır.

Steroidlerin olası yan etkileri şunlardır; gecikmiş fiziksel büyüme, katarakt veya glakom. Bu yan etkiler yakın takipte olağandışıdır.

Propranolol (İlaç)

 

Propranolol, steroidlerden daha az yan etkisi olan bir ilaçtır. Propanolol ağız yoluyla alınabilir veya hemanjiom küçük ve ince ise lezyona uygulanabilir. Propranolol kalp atışını ve kan basıncını etkileyebilir. Bazen tedavinin başlangıcında dikkatli bir izleme gereklidir. Bu durum, hastaneye kısa bir süre olarak kalmanızı gerektirebilir. Bu nedenle, uzman hekimler tarafından en yaygın olarak kullanılan skleroterapi (köpük) tedavi yöntemi uygulanması önerilmektedir.

Cerrahlık (Ameliyat)

 

Genel olarak ameliyatsız yöntemler oldukça tedavi edici olduğundan ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır.  Genellikle cilt yüzeyinin altındaki küçük, iyi tanımlanmış hemanjiomlar için ameliyat uygun görülmektedir. Göz yuvasındaki çoğu hemanjiomun müdahaleye ihtiyacı yoktur. Ameliyatsız terapi yöntemleri ile tedavileri mümkün olur. Ancak, optik sinire etki ettikleri veya gözün yerini değiştirdiği noktaya kadar büyürlerse, tedaviye ihtiyaç vardır. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde olmanız oldukça önem taşımaktadır.

Ağrılı bir hemanjiomunuz varsa veya sağlık problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız önemle tavsiye edilir. Burada yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.