Hemanjiom Tedavisi Nasıl Olur, Hemanjiom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemanjiom, yeni doğanlarda çok yaygındır. Bunlar, damar sisteminin olgunlaşmamasından dolayı en içteki damar duvarının iyi huylu bir şekilde çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Tamamen farklı şekilde olarak bilinen üç türde oluşabilir. Hemanjiom, kan süngeri veya damar beni olarak da adlandırılır. Bazen çok küçük olan kan süngerleri veya damar benleri kendiliğinden döndüğü için tedaviye gerek yoktur. Ancak oluşan cilt değişimini her zaman bir uzman doktoruna mümkün olan en kısa sürede göstermek gerekir. Çünkü doğru hemanjiom tedavisi süresi tedavinin başarısı için çok önemlidir. Şüphe durumunda, örneğin vasküler (damar anomalisi) malformasyonları sınırlamak için bir damar uzmanına danışılmalıdır.

Hemanjiom Tanı

En yaygın hemanjiomlar için; lokalize olan veya ortaya çıkan hemanjiomları gözlemlemek genellikle yeterlidir, ancak derinlik derecesinin kesin bir şekilde belirlenmesi ancak ek ultrason muayeneleriyle (muhtemelen renkli Doppler ile birlikte) mümkündür. Bu çalışmalar aynı zamanda bir hemanjiomun aktivitesi ve daha fazla tedavi gerekip gerekmediği hakkında açıklamaları ortaya koyar. İzlenecek yol ve uygulanacak tedavi yöntemi buna göre belirlenir. 

Hemanjiom Tedavi Yöntemleri

Tedaviye ihtiyaç duyan, lokalize olan veya gözlemlenen hemanjiom tedavisi için, günümüzde gerekli görüldüğü takdirde erken kullanımdan feragat edilmemesi gereken yan etkilerden mümkün olduğunca uzak olan tedavi yöntemleri mevcuttur. Herhangi bir tedavinin amacı öncelikli olarak hemen uzaklaştırılması değil, mümkün olan en az yan etki ile birlikte olası hızlı büyümenin sağlanmasıdır. Uygun tedavinin seçimi, doktorun uzmanlığı, yeri ve deneyimi ile belirlenir.

Skleroterapi (Köpük) Tedavisi

En yaygın kullanılan hemanjiom tedavi yöntemi skleroterapi tedavi yöntemidir. Olumlu ve etkili sonuçlar alındığından uzman hekimler tarafından uygulanması önerilmektedir.  Sklerozan maddenin hava ile karışımı sonucu oluşan köpüğün, hemanjiom bulunan bölgeye uzman doktorlar tarafından uygulanması ile yapılır. Ağrısız ve ameliyatsız olarak olumlu sonuçlar gözlemlendiğinden hastaların ilk tedavi tercihi olarak yerini almaktadır. İz bırakmadan, hemanjiom kalıntısı olmadan yapılan bir uygulama terapisidir. Tedavi seans olarak uygulanır ve günlük yaşamınızı etkilemeden hayatınıza olumsuz bir yön vermez. Yaşam akışınıza uyum sağlayan bir tedavi yöntemi olduğundan günlük aktivitenize devam edebilirsiniz. 

Kriyoterapi

LH’lerin soğuk muamelesi için, eksi 30-40 ° C’de, 2-3 (-4) mm nüfuz derinliğinde çalışan elektrikle çalışan cihazlardır. Sıvı azotla (-196 °) bile muamele görmüş kişilerin ellerinde iyi sonuçlar vermektedir. Skleroterapi (köpük) tedavi yöntemi geliştirildikten sonra bu kriyoterapi tedavi yönteminin uygulanması azalmıştır. 

İnfared (Kızıl Ötesi) Tedavi

Kızılötesi terapi (ayrıca ultra-radon terapi olarak da bilinir) termoterapinin bir parçasıdır, yani ısıl işlem olarak uygulanır. Kızılötesi (infared) radyasyon kısa dalgadır ve bu nedenle ışınlanmış dokuya derinlemesine nüfuz eder. Kızılötesi radyasyon, ortam havasını çok az miktarda ısıtan doğal güneş enerjisi türüdür.

Yaklaşık % 80 ışık enerjisi yalnızca katı cisimlere çarptığında ısıya dönüşür. Elde edilen 45 derecelik vücut bakımı hoş ve yatıştırıcı olarak algılanır. Bu nedenle, saunada olduğu gibi yüksek düzeyde fiziksel stresi dışlarlar. Yapay bir kızılötesi radyasyon, modellenen doğal radyasyon kaynağıdır, güneştir. Büyük olan hemanjiomum tedavisinden sonra ek olarak rahatlatmak için uygulanabilir. Küçük ve az belirgin olan hemanjiomların tedavisinde kullanılmaktadır.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi ile eşdeğer sonuçlar elde edilebilir, bu sayede uygun lazer tipinin seçimi önemli ölçüde hemanjiomların derinlik derecesine bağlıdır (2 mm’ye kadar darbeli renkli lazer, derin oturmuş hemanjiomlar için ND lazer). Uygulayacak olan uzman, terapi veya tedavi seçimini açıklayacaktır. Her cilt tipine uygun olduğu ve günlük aktiviteyi engellemediği için lazer tedavisi de tercih edilen terapiler arasında yerini alır.

Yüz bölgesindeki hemanjiom tedavisinde, kortizon tedavisi öncelikle söz konusudur. Bu amaçla ne kriyoterapi ne de tek lazer tedavisi uygun değildir. Ancak kortizon kullanımının bazı olumsuz etkileri olduğundan dolayı skleroterapi yöntemi ile olan tedavi öncelikli olarak uzman hekimler tarafından önerilmektedir. 

Tedavi olunan merkeze bağlı olarak, başka önlemler de düşünülebilir, ancak bunlar yalnızca çok deneyimli merkezlerde gerçekleştirilmelidir.

Radyofrekans Tedavi

Radyofrekans tedavisi, uygun özel jel ile ağrısız olan ve doğru kullanıldığı zaman invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir. Her cilt tipine uygundur. Ağrısız, acısız, ameliyatsız ve anestezi olmadan uygulanan tedavi yöntemidir. Hemanjiom olan bölgenin büyük veya küçük olan boyutu dikkate alınarak tedavi yolu izlenir. Aynı zamanda tedavi edilenlerden gelen çok olumlu geri bildirimler RF tedavisinin etkinliğini kanıtlamaktadır.

Propranolol (İlaç)

Antihipertansif ajan propranololün, hemanjiomları daraltılması olarak yapılan tedavi yöntemidir. Doktorlar, kardiyovasküler problemler nedeniyle çocukları bu ilaçla tedavi etmiş ve hemanjiomların gerilediğini tespit etmişlerdir. Uzman profesörlerin araştırmalarına göre bugüne kadar, fasiyal bölgedeki gibi hemanjiomların bazı şekilleri yalnızca lazerlerle veya kortizonla tedavi edilebilirdi. Kortizonun bir takım yan etkileri vardır. Yüksek kan şekeri seviyeleri, dokuda su tutma, kemik kütlesinde azalma (osteoporoz), mide mukozal iltihabı, yavaş büyüme veya bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi. 

Cerrahi Operasyon (Ameliyat)

Ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça etkili ve olumlu sonuçlar doğurduğundan bir cerrahi prosedür nadiren gereklidir. Tüy olan başın etrafındaki düşük şekilde bulunan yatar yerleşimli lokalize veya oluşmuş hemanjiomlarla cerrahi uygulama yapılabilir. Kalıcı, kılsız bölgeleri önlemenin en iyi yoludur.

Ağrılı, ağrısız bir hemanjiomunuz varsa veya sağlık problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız önemle tavsiye edilir. Burada yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.